ARONIE, ČERNÝ JEŘÁB

Aronie, temnoplodec černý

Lidově je někdy označován jako černý jeřáb, ale tato rostlina (jeřáb černý, Sorbus melanocarpa) se od aronie liší, i když má podobnou chuť a podobné obsahové látky. Hlavní prospěch pro člověka představují aroniové plody.

 

ČÍM NÁM ARONIE PROSPÍVÁ

Aronie má plody s velkým množstvím fyziologicky cenných látek.

Obsahuje bioflavonoidy – rutin a další flavonoidy s účinkem na cévní stěny (dříve označované jako vitamin P), přírodní cukry, karoteny, antokyany, vitamíny PP, B2, B9, pektinové látky, třísloviny velké množství fenolových sloučenin (4-6%), kyselinu sorbovou, která má konzervační účinek. Aronie má značný obsah železa, vápníku a cenných přírodních mikroelementů: bór, jód, fluor, mangan, měď, kobalt, molybden a další. Mikroelementů nepotřebujeme na lopaty. Ale když nám chybí, organismus nějak nefunguje.

 

JÓD

Plody bez semen obsahují kolem 40 mikrogramů přírodního jódu na 100 g. V kvalitních bohatých půdách dokonce až 400 mikrogramů jódu na 100 g. Jód je prvek nutný zejména pro těhotné a kojící ženy a děti. U dětí má jód veledůležitou roli při rozvoji mozku a inteligence, při prevenci zubního kazu a s dalšími obsahovými látkami aronie i na posílení imunitního systému. U dospělých i dětí je jód nezbytný pro správnou činnost štítné žlázy, rovnováhu tělních hormonů a pro ochranu před radioaktivním jódem. Plod aronie působí na štítnou žlázu nejen prostřednictvím jódu, takže dokáže regulovat více druhů poruch činnosti tohoto důležitého orgánu, jmenovitě hyperfunkci (zvýšenou činnost) i hypofunkci (sníženou činnost). Hovoříme o přirozené regulaci a harmonizaci činnosti štítné žlázy. Je exaktně doloženo mnoho případů úspěšného léčebného působení na štítnou žlázu pomocí plodů aronie.

 

BIOFLAVONOIDY

Bioflavonoidy podporují působení vitaminu C a působí s ním často synergicky.

Plody aronie jsou vhodné při zpevňování kapilár, při léčbě hypertenze, aterosklerózy, hemoroidů, křečových žil, nachlazení a při zápalu plic. Konzumace ovoce s vyšším obsahem bioflavonoidů je velmi vhodná při vysokém krevním tlaku, stresu, při chronických bolestech, zánětech (včetně zánětu plic) a při skleróze. Vhodnou formou užívání je časté popíjení malého množství vylisované šťávy.

 

RUTIN

Rutin obsažený v plodech se používá k výrobě léčiv na vysoký krevní tlak, na aterosklerózu a také na žaludeční vředy. Rutin má řadu pozitivních zdravotních účinků. Nejznámější je schopnost léčit křehkost krevních kapilár a zvyšovat pružnost žil a cév. Rutin v krvi snižuje LDL cholesterol. Významná je antioxidační aktivita rutinu. Chrání v těle vitamin C a zesiluje jeho účinek.

Aronie obsahuje mnohonásobně více rutinu než známá pohanka.

 

VÝZKUM A BUDOUCNOST ARONIE

Již delší dobu v celém světě probíhá výzkum zdraví prospěšných účinků aronie v souvislosti:

  • s léčbou rakoviny tlustého střeva
  • srovnávání krevního tlaku (zvyšování rychlosti proudění krve při léčbě hypertenze)
  • zpevňování kapilár, žil a cév, ovšem při zachování jejich pružnosti
  • vyrovnávání procesů vzruchů a útlumů v mozku a snižování emocionální nerovnováhy
  • detoxikační prostředek, zejména na podporu ledvinových a jaterních funkcí.

Plody aronie se řadí mezi významné přírodní zdroje vitamínů a minerálů, tak zvané adaptogeny. Adaptogen je rostlinný produkt zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím.

Pro zdraví je nejvhodnější konzumovat aronii zasyrova, nejlépe ve formě vylisované 100% čisté šťávy.

 

ARONIE – PĚSTOVÁNÍ

Plody Aronia melanocarpa mají až 60% šťávy. Ta se používá k přibarvování vín, různých nápojů, šťáv a na výrobu biologicky aktivního neškodného potravinářského barviva. Plody obsahují přírodní konzervant a nepodléhají snadno plísni, kvasinkám a bakteriální hnilobě. Mají delší trvanlivost zasyrova i při různých druzích konzervace než jiné druhy ovoce. Vhodně uložené bobule vydrží i přes zimu.

Rostlinky aronie i 100% čistou přírodní šťávu z plodů aronie v 5litrových potravinářských kanystrech (ekonomické rodinné balení) lze objednat zde,

nebo na telefonu 731 402 242

Chci se jenom zeptat...

www.BobDvorak.cz

Kontakt

Bob Dvořák Škola Shiatsu Ki
Institut celostní medicíny
Na Florenci 35, Praha 1
a Stará poliklinika, Dobruška
www.BobDvorak.cz
Mobil: 731 402 242
Nejvíc jsem na
WhatsApp a FaceBook
č. účtu: 1073696023/0800
BobDvorak@email.cz